Camburg 1.25 Uniball Replacement Kit (pair) - CAM-010047
click to zoom in
  • Guaranteed Quality
    Best Parts Every Time
  • Expert Help
    Build Advisors Are Standing By
  • Secure Shopping
    SSL Verified
  • Worldwide Delivery
    Free shipping on most orders over $249 in US 48
Camburg
SKU:
ds_GJCN_CAM-010047
UPC:
LTL:
N
MPN:
CAM-010047
shipping-truck-icon
Delivery by ,
If ordered within hours and minutes
Not Shipping to ?
More Delivery Options
5 customers are viewing this product
Photo - Primary
This kit is what’s required to rebuild the uniballs in your Camburg upper arms and some of our lower arms. The kit includes two FK 1.25 uniballs and two snap rings. These are made in the USA and are not some cheap imported parts.  They have a self-lubricating military grade PTFE liner internally for reduced stiction and noise. Having a 100,730 lbs. load rating, these are far stronger than OEM style ball-joints and cheaper or smaller uniball bearings. The bearing ID with the mis-alignment spacers removed is 1.25" and the bearing OD is 2.375".Refer to our instructions for step-by-step directions. Confirm sizing before ordering as some older version upper arms use a smaller 1.00" uniball. Easiest way to tell is by the bolt. If the bolt is a hex head and above the uniball, than it's a 1" uniball as the 1.25" has the bolt recessed below.